HAFTANIN ÖZETİ /5-12 Mart 2018Pazartesi, 12 Mart 2018

HAFTANIN ÖZETİ /5–12 Mart 2018Nilgün AHMETGülfiye Arnaudova, IFLRY Başkan Yardımcılığına seçildi. HÖH Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Gülfiye Arnaudova, 4 Mart 2018 tarihinde Gana'nın başkenti Akra'da yapılan Uluslararası Liberal Gençlik Federasyonu (IFLRY) Kongresinde IFLRY Başkan Yardımcılığına seçildi. Dört başkan yardımcısı görevi için yedi aday arasında güçlü bir rekabetin ardından HÖH Gençlik Kolları temsilcisi, dünyanın dört bir yanından gelen gençlik organizasyonlarını temsil eden kongre delegelerinin en güçlü desteğini aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20690

***

Bojidar Dimitrov, Bulgaristan Partiler Üstü Kubrat Birliği kurdu. Irkçı tavırlarıyla bilinen eski Ulusal Tarih Müzesi Genel Müdürü Prof. Dr. Bojidar Dimitrov, Bulgaristan Partiler Üstü Kubrat Birliği hareketini kurdu ve 5 Mart'ta Sofya'da yapılan kuruluş toplantısında kurucu başkan seçildi. Bulgaristan Partiler Üstü Kubrat Birliği'nin kurulması, esasen anayasal düzeni ve parlamenter sisteminden başkanlık sistemine değiştirmeyi amaçlıyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20700

***

Hasta haklarını koruma dernekleri, aile hekimi muayene ücretinin kaldırılmasını istedi. Başkent Sofya'da görevli aile hekimlerinin, muayene ücretlerinin 5,10 levaya yükseltilmesi istemiyle protesto gösterisinde hasta haklarını koruma dernekleri, bu ücretin tamamen iptal edilmesini önerdi. Darik Radyosu'na konuşan "Seninle Birlikte" hasta haklarını koruma derneklerini temsilen Penka Georgieva, "Örneğin Almanya gibi Avrupa ülkelerinde böyle bir ücret yoktur ve düşük gelirli Bulgaristan vatandaşlarının çoğu için 5.10 levayı ödemek imkansız olacaktır. "dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20705

***

Avrupa Komisyonu, ülkemizin KDV düzenlemelerini değiştirmesini istedi. Avrupa Komisyonu, yakıt vergileri konusunda Bulgaristan' a yaptırım süreci başlattı. Komisyon, ülkemizin yakıt satan şirketlere uygulanan katma değer vergisi (KDV) kurallarını değiştirmesini ve şirketlerin varlıklarının ticari olmayan amaçlar için kullanımına ilişkin kuralları değiştirmesini istedi. Komisyon, Bulgaristan'a KDV'ye ilişkin düzenlemelerini AB yasalarına uygun hale getirmeyi talep eden resmi uyarı mektupları gönderdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20707

***

Ergünal Sabri, 49 kg kategorisinde Bulgaristan şampiyonu oldu. 46 kg altı kategorisinde Avrupa boks şampiyonu olan Kırcaali Arda Boks Spor Kulübü boksörü Ergünal Sabri, Bulgaristan Genç Erkekler Ferdi Boks Turnuvası'nda birinciliği elde ederek, altın madalya kazandı. Ergünal, rakibi Dobriç (Hacıoğlu) Dobruca Kulübü boksörü Kolyo Atanasov'u daha birinci dakikada nakavt ederek yendi. Böylece Ergunal Sabri, 49 kg kategorisinde Bulgaristan şampiyonluğu kazandı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20709

***

Eğitim Bakanlığı, eğitimin geliştirilmesi için 13 ulusal program hazırladı. Eğitim ve Bilim Bakanlığından verilen bilgiye göre bakanlık 2018 yılında eğitimin geliştirilmesi için 13 ulusal taslak program hazırladı. Taslak programlar arasında "Her Çocuk İçin El Ele", "Her Öğrenciye Yardım" ,"Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Kurumlarındaki Personelin İç Yapısını Optimize Etme" başlıklarını taşıyan yeni üç program var.2018'de okul öncesi eğitimin ve okul eğitiminin finanse edilmesi için yaklaşık 64 milyon leva tahsis edilmesi öngörülüyor.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20710

***

Mestanlı'dan Avcılar Belediye Meclisine Anlamlı Ziyaret. Mestanlı Belediyesi, Avcılar Belediye Meclisine Naim Süleymanoğlu'nun adının yaşatılmasından dolayı teşekkür ziyareti gerçekleştirdi. 18 Kasım 2017 tarihinde hayatını kaybeden olimpiyat şampiyonu, milli haltercimiz Naim Süleymanoğlu'nun adı Avcılar Belediyesi tarafından Avcılar Hükmet konağının yanında bulunan parka verilmişti. Ayrıca Avcılar Belediyesi, Naim Süleymanoğlu için Barış Manço Kültür Merkezi'nde, Süleymanoğlu ailesiyle birlikte anma ve taziye programı gerçekleştirmişti. Mestanlı Belediyesi, Naim Süleymanoğlu'nun isminin yaşatılmasından dolayı Avcılar Belediyesi'ne şükranlarını sundular.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20711

***

Filibe'de Kadınlar Günü, Ebru Sanatıyla Kutlandı. Dünya Kadınlar Günü için Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu'nda Ebru sanatı etkinliği düzenlendi. Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe davet edilen Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şemsettin Ziya Dağlı, Ebru sanatının tanıtımını yaptı. Başkonsolos Ergani, etkinliğin açılış konuşmasında, "Kadınlar bizlerin annelerimiz, ablalarımız, kız kardeşlerimiz, kız çocuklarımız hayata güzellik katan toplumun temsilcileridir. Kadın olmadan herhalde bu dünya çok eksik kalırdı." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20712

***

Doç. Dr. Şemsettin Ziya Dağlı, Kırcaali'de ebru sanatını tanıttı. Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şemsettin Ziya Dağlı, Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği Eğitim ve Kültür Merkezi salonunda 5 Mart 2018'de açtığı ebru sergisinin ardından canlı ebru gösterisi yaptı. Etkinliğe katılanlar arasında Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos Mehmet Akif Özyol da yer aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20713

***

Başbakan Borisov: Sovyetler Birliği döneminde de yaşadım, Avrupa'dan iyisi yok. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bir kez daha, Avrupa'nın en yaşanabilir yer olduğunu söyledi. Sofya'da "Avrupa Köyünüzde /Şehir / Bölgenizde Başlar" başlığı altında gerçekleştirilen Avrupa Halk Partisi (AHP) Grubu toplantısında konuşan Başbakan Borisov, "Avrupa'dan şiddetle nefret edenler için dahi, Avrupa'da yaşayan kimse için burasının yaşamak için en güzel yer olduğu konusunda tartışma yoktur. Avrupa'yı kim bırakabilir?" diye belirtti.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20715

***

Okul derslerinin bir kısmı müzelerde yapılacak. Okul saatlerinin bir kısmı farklı müzelerde düzenlenecek, öğrencilerin video dersleri ve sanal turları olacak. Bu faaliyet için Eğitim ve Bilim Bakanlığı (MON) tarafından yürütülen Modern Bir Eğitim Ortamı Sağlamak Ulusal Programı kapsamında bu yıla ilişkin 100 000 leva sağlandı. Müze dersleri, yedinci sınıfa kadar olan çocukların genel eğitim dersleri kapsamında zorunlu, seçmeli ve isteğe bağlı dersler olarak gerçekleştirilebilecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20716

YAZARIN DİĞER YAZILARI