HAFTANIN ÖZETİ /26 - 2 Kasım 2015Pazartesi, 02 Kasım 2015

HAFTANIN ÖZETİ /26 – 2 Kasım 2015Nilgün AHMETBaşsavcı, Volen Siderov'un milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Başsavcı Sotir Tsatsarov, aşırı ırkçı Ataka partisi lideri Volen Siderov ve Milletvekili Desislav Çukolov'un gözaltına alınması için Halk Meclisi'nden milletvekili dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Savcılıktan yapılan açıklamada bunun sebebinin Siderov'un 23 Ekimde saat 20.00 civarında Çukolov ve daha 10 kişilik bir grupla Ulusal Tiyatro ve Film Sanatları Akademisi (NATFİZ) binasını basıp holiganlık yapmaları olduğu bildirildi.

***

Lütfi Mestan:"Seçim sonuçları, HÖH'ün siyasetten çıkarılmasının imkansız olduğunu gösterdi". Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Lütfi Mestan partinin seçim sonuçlarına ilişkin basın toplantısında önce "Yerel seçim sonuçları HÖH partisinin siyasetten çıkarılmasının imkansız bir misyon olduğunu gösteriyor" dedi. Mestan, "Stratejik amaçları HÖH'ün siyasetten çıkarılması, silip süpürülmesi olan ana rakiplerin isteklerine gelince sonuçlar bunun mümkün olmadığını gösteriyor" diye vurguladı.

***

Kırcaali'de açılan "Kültürel ve Dini Miras" konulu fotoğraf sergisine büyük ilgi. Kırcaali'de Camiler Haftası kapsamında "Kültürel ve Dini Miras" konulu fotoğraf sergisi açıldı. Sergi, Başmüftülük tarafından Bölge Müftülüğü ve Kırcaali Belediyesinin desteğiyle organize edildi. Sergi Kırcaalili Müslümanlar tarafından büyük ilgi gördü.

***

Bulgaristan'da sığınmacı endişesi. Bulgaristan Sınır Denetimi Daire Başkanı Plamen Dimitrov, "Sığınmacı ve kaçakların sürekli Bulgaristan'da kalmasından endişeliyiz" dedi.Uluslararası Göç Örgütünce yürütülen "Sınır Yönetimi Alanında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan Arasında Bölgesel İşbirliği" projesi kapsamında Türkiye, Bulgaristan ve Yunanistan temsilcileri İğneada'da bir araya geldi.

***

Öğretmenlerinin maaşlarına 70 leva zam müjdesi. Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonu'na (KNSB) bağlı Bulgaristan Öğretmenler Birliği (SBU) Başkanı Yanka Takeva 27 Ekim'de Başbakan Boyko Borisov ve Maliye Bakanı Vladislav Goranov ile yaptığı görüşmeden sonra geriye dönük olarak 1 Ekim 2015 tarihi itibariyle lise öğretmenlerinin maaşlarına yaklaşık 70 leva veya yüzde 12,6 oranında zam yapılacağını bildirdi.

***

Kanada şirketi Dundee, Krumovgrad ve Kirkovo ilçelerinde metalik mineraller arayacak. Kanada şirketi Dundee Precious Metals Krumovgrad, Krumovgrad (Koşukavak) ve Kirkovo (Kızılağaç) ilçelerinde bulunan köylerin toprakları dahilindeki Elhovo adlı mevkide metalik mineral arama çalışmaları yapacak.Şirkete verilen metalik mineraller arama ruhsatının süresi üç yıl. Ruhsat sahibi şirket, metalik mineral arama çalışmaları için 97 950 dolarlık yatırım gerçekleştirecek.

***

Azınlık dillerinin korunması için AP Milletvekili İlhan Küçük'ten Avrupa Komisyonu'na çağrı. 24 Ekim 2015 tarihinde Avrupa Birliği Parlamentosu Milletvekili İlhan Küçük, Avrupa Parlamentosu'nda yer alan dört siyasi gruptan meslektaşlarıyla birlikte Avrupa Birliği'nde çok dilliliğin teşvikine ilişkin yazılı bildirge sunulması için prosedür başlattı. Bildirgede, "Dil hakları gerek bireysel, gerek kolektif haklar olsun temel insan hakları olup tüm vatandaşlara eşit imkanlar sağlıyor" deniliyor.

***

Momçilgrad Ev Tipi Modern Yerleştirme Merkezi Projesi'nin kapanış konferansı yapıldı. 28 Ekim 2015 tarihinde Momçilgrad'da (Mestanlı) Ev Tipi Modern Yerleştirme Merkezi'nin kurulmasına ilişkin projenin kapanış konferansı düzenlendi. Proje, İnsan Kaynaklarının Gelişimi Programının "Tek Bir Çocuğu Dahi Terk etmeyelim" tedbiri kapsamında gerçekleştirildi.

***

AB'nden hayvan üreticilerine 11.7 milyon levalık ilave yardım. Devlet Tarım Fonu'ndan yapılan açıklamada hayvan üreticilerine Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği'nde süt krizinin üstesinden gelinmesi için ilave destek verilen 11.7 milyon levanın dört tedbir çerçevesinde ödeneceği bildirildi.

***

Kırcaali'de öğrenciler okulda organik meyve ve sebze bahçesi kurdu. Kırcaali Sveti Kliment Ohridski İlköğretim Okulu'ndan öğrenci ve öğretmenler ve yerli vatandaşlar organik meyve ve sebze bahçesi kurdular. Bu şekilde onlar daha iyi bir şehir ortamı ve ekolojik yaşam tarzına ilişkin yeşil devrim başlattıklarını beyan ettiler. Çocuklar artık organik tarımın, biyolojik çeşitliliğin ve çevrenin korunması ne olduğunu biliyor, okulun avlusu ise semtte sevilen bir yer haline geldi.

***

Bulgaristan Nihayet Türkiye'ye 'Bağlandı'. Bulgar otoban ağını Türkiye'ye bağlayan Maritsa otoyolunun son etabı da tamamlanarak kullanıma açıldı. Bulgaristan'ın başkenti Sofya'dan Türkiye'ye otoyol bağlantısı nihayet tamamlandı. AB tarafından finanse edilen Maritsa (Meriç) otoyolunun ülkenin güneydoğusundaki 31 kilometrelik son etabı tamamlanarak perşembe günü hizmete açıldı.

***

Irkçı parti liderine seçim gününde propaganda yapma cezası. Merkez Seçim Komisyonu'nun (MSK) 29 Ekim'de aldığı kararlarla seçim gününde propaganda yapmaktan dolayı adı sürekli olaylara karışan aşırı ırkçı Ataka partisinin lideri Volen Siderov'a iki ve partisinin televizyonu Alfa TV'ye bir olmak üzere toplam üç para cezası verdiği açıklandı. İhlallere ilişkin ihbarların Elektronik Medya Kurulu (SEM) Başkanı Georgi Lozanov tarafından verildiği anlaşıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI