HAFTANIN ÖZETİ / 9 - 16 Mayıs 2016Pazartesi, 16 Mayıs 2016

HAFTANIN ÖZETİ / 9 – 16 Mayıs 2016Nilgün AhmetKaramantsi köyünde Bulgarlaştırma süreci mağdurları anıldı. Mineralni Bani (Meriçler) İlçesine bağlı Karamantsi (Karamanlar) köyünde hafta sonu gerçekleştirilen köy şenliği kapsamında Bulgarlaştırma sürecinin 32.yılında asimilasyon politikası mağdurları anıldı.

***

Bulgaristan Yazarlar Birliği Konfederasyonu Güneydoğu Bulgaristan Şubesi kuruldu. Ardino (Eğridere) ilçe merkezine yakın bir mevkide bulunan Belite Brezi Turistik Merkezi'nde bir araya gelen bölgeden şair ve yazarlar Bulgaristan Yazarlar Birliği Konfederasyonu Güneydoğu Bulgaristan Şubesi'ni kurdular. Şubenin merkezi Güneydoğu Bulgaristan'da bir il merkezi olarak Kırcaali'de bulunacak.

***

Kırcaali'de Rodopların Sesi Radyosu'nun açılışı yapıldı. Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis ve Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) Genel Müdürü Radoslav Yankulov, bugün Kırcaali'de BNR'nin "Rodopların Sesi" adı verilen dokuzuncu bölgesel radyonun açılışını yaptılar.

***

Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Makedonya'da gönülleri fethetti. Kırcaali Ömer Lütfi Kültür Derneği'nin çatısı altındaki Kırcaali Türk Folklor Ekibi, Makedonya'da düzenlenen 25. Uluslararası Hıdırellez ve Bahar Şenlikleri'nde sergilediği halk oyunlarıyla seyircilerden büyük beğeni topladı. Rumeli halk oyunları sergileyen gençler, jüriyi etkiledi.

***

Vatansever Cephesi Seçim Yasası'nın yeniden gözden geçirilmesine razı geldi. Başbakan Boyko Borisov ile Vatansever Cephesi ve Reformcu Blok parlamento grupları arasında yapılan görüşmenin ardından vatanseverlerin "istikrarlı hükümet ve güçlü devlet" adına yurtdışında açılacak seçim sandıklarıyla ilgili Seçim Yasası'nda tartışma konusu olan metnin değiştirilmesi konusunda geri adım atmaya razı geldiler.

***

Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis'e "Mart Ayı Belediye Başkanı "ödülü sunuldu. Brand Media Bulgaria Şirketi İcra Müdürü Boyan Tomov ve Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Eski Milletvekili ve "2015 Yılı İş Kadını" ödülünün sahibi Petya Raeva, hafta içi Kırcaali Belediyesi'nde düzenlenen resmi bir törenle Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis'e Bulgar belediyelerinin haber sitesi olan KMETA.BG / www.kmet.kmeta.bg / tarafından verilen "Mart Ayı Belediye Başkanı "ödülünü sundular.

***

ABV hükümetten çekildi. Boyko Borisov'un koalisyon hükümetinde yer alan Bulgaristan'ın Yeniden Doğuşu İçin Alternatif (ABV) partisi hükümetten çekilme kararı aldığını açıkladı. ABV Başkan Yardımcısı Rumen Petkov'un yaptığı açıklamada hükümette yer alan bakan, bakan yardımcıları ve valilerinin istifa edeceğini belirtti.

***

Hasan Azis, HÖH Başkan Yardımcısı oldu. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Merkez Konseyi'nin ilk oturumu gerçekleşti. Oturumda Merkez Konseye bağlı Merkez Yürütme Kurulu üyeleri seçildi.Ayrıca HÖH Başkanı Mustafa Karadayı'nın yardımcılığını yapacak beş kişi seçildi. Hasan Azis, Ahmet Ahmedov, Doç.Dr. Aliosman İmamov, Filiz Hüsmenova ve Yanko Yankov Başkan Yardımcılığı görevine atandılar.

***

BSP Başkanı Korneliya Ninova, acilen erken seçim istedi. Yeni seçilen Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) Başkanı Korneliya Ninova Halk Meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada iktidardaki parti temsilcilerine dönerek, "Siz başarısızlığa imza attınız, şimdi farklılık, alternatif zamanı-Bulgaristan'ın gelişimi için sol görüşlü BSP partisinin zamanıdır" dedi.

***

Ünlü İlahi Sanatçısı Mustafa Özcan Güneşdoğdu, Kırcaali'de Hasbihal Programı gerçekleştirdi. 11 Mayıs 2016 Kırcaali'de Merkez Camii'nde dünyaca ünlü Tasavvuf Musikisi Sanatçısı Hafız Mustafa Özcan Güneşdoğdu'nun sunduğu Kur'an-ı Kerim tilaveti, sohbetleri ve ilahi konseriyle Hasbihal Programı icra edildi. Program bölge Müslümanları tarafından büyük ilgi gördü.

***

Meclis, elektronik kimlik yasasını kabul etti. Meclis, elektronik kimlik yasasını ikinci okumada kabul etti. Maliye, sağlık hizmetleri,sosyal çalışmalar gibi sektörlerde özel kişiler sektörel elektronik kimlik doğrulama sistemi aracılığıyla kimliğini gösterebilecek, elektronik hizmetlerden yararlanabilecekler.

***

Halk Meclisi, Slavi Trifonov'un referandum düzenleme önerisini destekledi. Halk Meclisi showman Slavi Trifonov'un ekibi tarafından sunulan 6 sorulu ulusal refarandum düzenleme önerisine ışık yeşil açtı.Oylamaya 150 milletvekili katılırken, 131'i "evet", 18'i"hayır" oyu kullandı ve bir milletvekili çekimser kaldı.

***

Başbakan Borisov, İngiltere Başbakanı Cameron ile güncel konuları ele aldılar. Başbakan Boyko Borisov ve İngiltere Başbakanı David Cameron gerçekleştirdikleri görüşmede mülteci meselesini ele aldılar. Cameron ile görüşmesinden sonra basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan Borisov, "Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve Türkiye arasında gelişen süreçler hakkında konuştuk, sınırımızdaki durumu değerlendirdik" dedi.

***

"Bulgaristan'ı Hep Birlikte Temizleyelim" kampanyasının açılışı yapıldı. Kırcaali Valisi İliya İliev ve Valilikten bir ekip, ülkede en büyük gönüllü girişim olan "Bulgaristan'ı Hep Birlikte Temizleyelim" kampanyasının ortaklarının birinci ulusal görüşmesine katıldılar.

***

Bulgaristan hükümeti, Türkiye sınırında inşa ettiği tel örgü için 3 milyon avro ilave kaynak ayırdı. Bulgaristan, yasa dışı geçişleri engellemek için Türkiye sınırında inşa etmeye başladığı tel örgü için 3 milyon avro ilave kaynak ayırdı.Bulgar hükümeti, muhtemel sığınmacı akınına karşı Türkiye sınırını güçlendirme çabalarına devam ediyor.

***

Başbakan Borisov, Kırcaali'deki Teklas Holding'in üçüncü fabrikasının açılışını yaptı. Başbakan Boyko Borisov, Türk Teklas Holdingin Kırcaali'de kurduğu üçüncü fabrikasının resmi açılışını yaptı. Açılış törenine Başbakan Boyko Borisov, Ulaştırma Bakanı İvaylo Moskovski, T.C. Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, Milletvekili Erdinç Hayrullah, Teklas Holding sahibi Raul Danon, Genel Müdür Nebi Anıl, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırcaali ve Haskovo illerinden belediye başkanları, işadamları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI