HAFTANIN ÖZETİ /1 - 8 Ocak 2018Pazartesi, 08 Ocak 2018

HAFTANIN ÖZETİ /1 – 8 Ocak 2018Nilgün AHMETAB Dönem Başkanı Bulgaristan Oldu. Bulgaristan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığını 1 Ocak itibarıyla devraldı. Estonya'dan devraldığı AB Dönem Başkanlığını 30 Haziran 2018'e kadar yürütecek olan Bulgaristan'ın programına göre, AB'de ekonomi ve sosyal uyum konularına öncelik verilecek. Ayrıca, AB içerisinde ekonomik ve parasal birliğin daha fazla derinleştirilmesi hedeflenecek.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20332

***

Bulgaristan, haberleşme harcamalarında AB'de birinci. Avrupa Birliği (AB) İstatistik Ofisi verilerine göre Bulgaristan, haberleşme harcamalarında AB'de birinci sıradadır. Bulgaristan'da hane halkı harcamaları içinde en yüksek payı internet ve telefon harcamaları alırken, en düşük payı ise sigorta harcamaları aldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20333

***

Filibe Başkonsolosu Ergani'ye Teşekkür Plaketi. Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ve beraberindeki heyet Türkiye'nin Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani'yi makamında ziyaret etti. Hacıoğlu, ziyarette yaptığı konuşmada, Bulgaristan'daki Türk vatandaşlarına yardımcı olduğu için Erganiyi ziyaret ettiklerini belirterek, "Vatandaşlarımızın ve Konfederasyonumuzun memnuniyetlerini belirten bir teşekkür ziyaretinde bulunduk. Bizleri kabul ettiği için kendisine çok teşekkür ederiz." dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20336

***

Cumhurbaşkanı Radev, Yolsuzlukla Mücadele Kanununu veto etti. Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Yolsuzlukla Mücadele ve Yasadışı Yollardan Edinilen Varlıkların Müsadere Edilmesi Kanunu'nda yapılan değişiklikleri itiraz ederek, yeniden görüşülmesi için Meclise geri gönderdi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20339

***

Hükümet, Aile İçi Şiddetten Korunma ve Koruma Ulusal Programı kabul etti. Hükümet 3 Ocak 2018 oturumunda Aile İçi Şiddetten Korunma ve Koruma Ulusal Programı kabul etti. Programın amacı, aile içi şiddete karşı korunma ve korumaya yönelik faaliyetlerin koordinasyonu ve izlenmesine ilişkin kurumsal mekanizmalar kurulması, bu konuyla ilgili halkın duyarlılığının arttırılmasının yanı sıra önleme ve koruma önlemlerinin uygulanmasından sorumlu profesyonellerin ve kurumların kapasitesinin artırılmasıdır.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20341

***

Başkonsolos Hüseyin Ergani Filibe Belediye Başkanı ile görüştü. Filibe Belediye Başkanı Müh. İvan Totev ve Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, yaptığı görüşmede 2019 Avrupa Kültür Başkenti Filibe ile ilgili ileride yapılacak ortak projeleri ele aldılar. Görüşmede ele alınan güncel konular arasında turizmi geliştirme ve daha fazla turist çekme imkanları da vardı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20342

***

Aysun, Kırcaali Hastanesinde 2018 yılında dünyaya gelen ilk bebek. Kırcaali Dr. Atanas Dafovski Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü'nde 2018 yılında dünyaya gelen ilk bebeğin Aysun adı verilen bir kız bebek olduğu bildirildi. 1 Ocak'ta saat 00.01'de normal doğumla dünyaya gelen bebek 2.730 kg ağırlığında, boyu ise 48 santimetredir. Aysun bebeğin annesi, onu Dr. Georgi Georgiev ve ebe Atanaska Andreeva'nın yardımıyla doğurdu.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20343

***

Kuzeybatı Bulgaristan, bağımsızlık için imza kampanyası başlattı. Kuzeybatı Bulgaristan'daki vatandaşlar, Vidin, Vratsa ve Montana illerinin Bulgaristan'dan ayrılması için imza kampanyası başlattı. Onlar, bölgenin Romanya'ya katılmasını istediklerini söyledi. NOVA TV'ye konuşan protestonun organizatörü ve imza kampanyasını başlatan Boris Kamenov, girişimin nedenlerden birinin bölgeyi Bulgaristan'daki yolsuzluklardan kurtarmak olduğunu söyledi. Kamenov, "Biz bu yolsuzluğun bir parçası olmamalıyız" dedi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20345

***

Devlet, 30 000 kişiye evde bakım ve sosyal destek hizmeti sağlayacak. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından verilen bilgiye göre Ulusal Sosyal İçerme Konseyi, 2018-2021 Dönemi Uzun Süreli Bakıma İlişkin Ulusal Strateji Eylem Planı'nı oybirliğiyle onayladı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20351

***

Ulusal Kamu Denetçisi Maya Manolova, İstanbul Sözleşmesini destekledi. İstanbul Sözleşmesi olarak bilinen Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'nin Meclis tarafından onaylanmasını destekleyen Bulgaristan Kamu Denetçisi Maya Manolova, konuyla ilgili açıklama yayınladı. Manolova, açıklamasında şöyle diyor: "Şiddet tolere edilemez ve tolere edilmemelidir. Aile içi şiddet ve cinsiyete dayalı şiddete karşı koruma sağlayan bu sözleşme Bulgaristan'da uygulanmalıdır".

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20353

***

Başbakan Borisov, Polonyalı mevkidaşı Moravecki ile telefonda görüştü. Başbakan Boyko Borisov, Polonyalı mevkidaşı Matthew Moravecki ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı. İki hükümet başkanı, iki ülke arasındaki anlaşmayı ve farklı alanlarda inşa edilen iyi işbirliğini sağlamlaştırdılar.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20356

***

Başbakan Borisov: Türkiye Olmadan Terör ve Göç Akını ile Mücadele Edemeyiz. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile karşılıklı olarak verdikleri söze dayalı anlayışın uygulanmasının Bulgaristan açısından mükemmel bir işlev gördüğünü ve kendilerine doğru göç baskısının sıfırlandığını söyledi.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20358

***

İstanbul'da Restorasyonu Yapılan Bulgar Kilisesinin Açılışı Yapıldı. Balat'ta bulunan ve "Demir Kilise" olarak bilinen Stevi Stefan Kilisesi'nin açılışı, 7 yıllık restorasyonun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ve Başbakan Binali Yıldırım'ın katılımıyla yapıldı.

https://kircaalihaber.com/?pid=3&id_news=20360

YAZARIN DİĞER YAZILARI