HAFTANIN ÖZETİ /24 - 31 Temmuz 2017Pazartesi, 31 Temmuz 2017

HAFTANIN ÖZETİ /24 – 31 Temmuz 2017Nilgün AHMETTelefon dolandırıcılarının yaklaşık yüzde 60'ına ertelenmiş hapis cezası verildi. Bulgaristan Devlet Televizyonu'na (BNT) konuşan İçişleri Bakanlığı (MVR) Dolandırıcılık Daire Başkanı Stefan Popov,"Yılın başından Haziran'ın sonuna kadar 61 telefon dolandırıcılığı eylemi ortaya çıktı ve 47 kişi tutuklandı. Geçen yılın aynı döneminde ise 27 telefon dolandırıcılığı ortaya çıkmıştı" diye bildirildi.

***

Borisov, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı ile görüştü. Başbakan Boyko Borisov ve ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya'dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Hoyt Yee'in görüşmesinde ele alınan konular arasında Batı Balkan ülkelerinde yaşanan süreçler de yer aldı.

***

Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği, hizmet süresi priminin kaldırılmasını talep etti. Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği (AOBR), çalışma süresi ve meslek deneyimi için işçi maaşına ek olarak verilen hizmet süresi priminin kaldırılmasını talep etti. Basın toplantısında bunu açıklayan dernek temsilcileri arasında Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği Başkanı ve AOBR Dönem Başkanı Vasil Velev de hazır bulundu.

***

Şişecam'ın Bulgaristan'daki şirketleri, satışlarını yüzde 22 oranında artırdı. Türk şirketi Şişecam'ın Bulgaristan'ın Tırgovişte (Eski Cuma) şehrinde bulunan üretim tesisleri 2016 yılında gerçekleştirdiği satışları yüzde 5'ten fazla oranda artırdı. Bu artış geçen yılın başında şirketin gerçekleştirdiği faaliyeti üç şirket arasında paylaştırılmasından kaynaklandı.

***

8. Dünya Mestanlılar Buluşması'nın açılışı müzikal gösteri ile yapıldı. "Mestanlılar Daima Kalbimde" sloganı altında geleneksel olarak düzenlenen Dünya Mestanlılar Buluşması'nın açılışı Kırcaali Tiyatro ve Müzik Merkezi Kadriye Latifova Müzikal Tiyatrosunun "Zıtlıklar" adlı müzikal gösterisi ile yapıldı.

***

Başbakan Borisov, sendikacılar ve işverenlerle görüştü. Başbakan Boyko Borisov ile görüşme yapan Bulgaristan İşveren Örgütleri Derneği (AOBR) temsilcilerinin on yıllık on sorunu ortaya koydukları bildirildi. Görüşmeden sonra açıklama yapan Bulgaristan Sanayi Sermaye Derneği Başkanı Vasil Velev, "Bu sorunların beşi bu yılın sonuna kadar çözülecek. İş ortamı, ekonomik kalkınma ve çalışanların mesleki yeterliliğinin artırılması üzerinde konuşuldu. Müzakereye açık olmayan konu yok" dedi.

***

Türkiye'nin yeni Sofya Büyükelçisi Hasan Ulusoy olacak. Dışişleri Bakanlığı, yayımladığı büyükelçiler kararnamesiyle Bulgaristan'daki görev süresini tamamlayan Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe Gatemala Büyükelçisi olarak atanacak. Sayın Gökçe'nin yerine Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi olarak Dr. Hasan Ulusoy'un görev alacağı bildirildi.

***

Devlet, işsizlik oranı yüksek olan ilçelere 2 milyon leva sağladı. Hükümet oturumunda işsizlik oranı büyük olan belediyelere 2 milyon leva sağlanması kararı aldı. Bu parayla yeni bir Ulusal İstihdam ve Öğretim Programı finanse edilecek. Bu program 2017 Yılı Ulusal İstihdam eylem Planı'na dahil edilecek.

***

Kırcaali'de ilk elektrikli araç şarj istasyonu kuruldu. Kırcaali'de elektrikli araçlara yönelik bir şarj istasyonu hizmete girdi. Elektrikli otomobillerin hızlı bir şekilde şarj edilmesini sağlayan bu cihaz Makas-Nimfeya (Yanıkköy) Sınır Kapısı'na uzanan uluslararası karayolu yanındaki İDA Otel Kompleksi'nin otoparkında bulunuyor.

***

Bulgaristan Türklerinin ünlü ses sanatçısı ve şairi Osman Aziz'i anma gecesi yapıldı. Momçilgrad (Mestanlı) kasabasında doğumunun 80.yılında Bulgaristan Türklerinin en değerli ses sanatçılarından biri olan gazeteci, yazar, folklor araştırmacısı ve şair Osman Aziz'i anma gecesi yapıldı.

***

Ford Otosan Bulgaristan'da İkinci Bayisini Açtı. Ford Otosan'ın Bulgaristan'daki ikinci bayi ve servis merkezi Burgaz kentinde açıldı. Ford Otosan Uluslararası Satış Müdürü Selim Yazıcı, açılışta yaptığı konuşmada, stratejilerinin, üretimi Türkiye'de yapılan kamyonları Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde pazarlamak, böylece Türkiye'nin ihracatını artırmak olduğunu söyledi.

***

Kırcaali Merkez Camii'de sünnet edilen çocuklar için mevlit okundu, hediyeler verildi. Kırcaali Merkez Camii'de düzenlenen toplum sünnet merasimi kapsamında sünnet ettirilen çocuklar için mevlit programı gerçekleştirildi. Ayrıca üç hafta önce Kırcaali Müftülüğünce organize edilen sünnet merasimi kapsamında sünnet ettirilen 167 çocuğa sünnet kıyafeti ve başka hediyeler dağıtıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI